Napsali o nás

Český svaz včelařů, z. s. - 11.9.

11. 9. 2022

Základní organizace ČSV Vrchotovy Janovice je nejstarším včelařským spolkem na okrese Benešov. K připomenutí svého úctyhodného výročí uspořádali funkcionáři organizace v zasedací místnosti úřadu Městyse Vrchotovy Janovice výstavu. Byla otevřena 25.8.2022. Věnována byla nejen historii spolku, historii včelaření, včelím produktům, ale také zajímavostmi ze života včel. Nešlo jen o výstavu, ale byly zde také dílničky pro děti, praktické ukázky, jak se pečou medové perníčky, jak se vyrábí svíčky z včelího vosku. Nechyběl skleněný úl se včelami.

Stánky byly doslova obleženy dětmi. Každý si chtěl vyzkoušet vyrobit svou svíčku, upéct svůj perníček. Děti z okolních škol a školek navštívili výstavu, hodně se dozvěděly o včelách a každý si odnesl domů včelí omalovánky, pexesa, pastelky a další potřebné pomůcky a doma se pochlubily svými výtvory. Rodičům pak nedalo jinak, než si o víkendu udělat spolu s dětmi výlet na výstavu a seznámit se s historií místního včelařského spolku, o kterém třeba v minulosti ani neslyšeli. Oslavy skončily v sobotu 10.9.2022 v místní sokolovně divadelním představením s příznačným názvem "Úl" v podání ochotnického divadelního spolku V.A.D.

Funkcionáři ZO Vrchotovy Janovice svými oslavami velmi dobře cílili na děti a mládež. A povedlo se. Podle množství dětí na výstavě a jejich zájmu o vše kolem včel je jisté, že o své následovníky místní včelaři nemusí mít obavy.

Mgr. Jarmila Machová

Ve středu 7. září jsme si medili

(Web 12.9. Základní škola a Mateřská škola Vrchotovy Janovice)

Uběhlo již 140 let od založení místní včelařské organizace. K této příležitosti uspořádali včelaři z Vrchotových Janovic a Kosovy Hory ve spolupráci s panem Miroslavem Dvořákem rozsáhlou výstavu. Byli jsme srdečně pozváni.
V zasedací místnosti MVJ nás přivítal vždy usměvavý a do včelařství zapálený pan Miroslav Dvořák. Program, který si pro děti připravil, byl naučný, zábavný, voňavý, plný praktických ukázek a možností si ledaco vyzkoušet, osahat, ovonět, dokonce i ochutnat.
A co potěšilo děti nejvíc? Co rozjasnilo jejich plamínky v očích a dokázalo umocnit prožitek v dané chvíli? Objemný balíček s upomínkovými předměty spojenými se včelařstvím, které určitě vyvolají hezké vzpomínky na vydařenou akci, a po okraj plný méďa pravého včelího medu z našeho kraje.
Touto cestou bychom chtěli za kolektiv učitelek a dětí MŠ poděkovat místnímu včelařskému spolku za pozvání a uspořádání vernisáže, doplněné o poutavé, informacemi nabité vyprávění. Dík vám patří i za posílení všech našich smyslů a podporu veselé nálady. S úsměvem jde všechno lépe a hravou formou se nejvíce naučíme. Včelařství zdar!

© 2023 Včelaři Vrchotovy Janovice | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky